19 stycznia 2023

Uzależnienie i jego wpływ na ciało

Łatwo zapomnieć, że alkohol jest substancją chemiczną, która może wyrządzić szkody zarówno zdrowiu fizycznemu, jak i psychicznemu. Co więcej, ponieważ jest powszechnie dostępny, społecznie akceptowalny i legalny, większość ludzi nie rozumie związku między złym stanem zdrowia a alkoholem. Należy jednak pamiętać, że alkohol jest substancją toksyczną, która może powodować uzależnienie, a także szereg schorzeń psychicznych i fizycznych. 

Ci, którzy regularnie piją więcej ryzykują zwiększoną tolerancję na działanie alkoholu i mogą być narażeni na rozwój uzależnienia fizycznego, a następnie wyniszczającego uzależnienia. A więc, co uzależnienie od alkoholu robi z twoim organizmem? 

Wpływ alkoholu na organizm 

Alkohol wpływa na prawie każdą komórkę organizmu, a nawet niewielka ilość może wyrządzić szkody. Organizm jest w stanie przetworzyć około jednej jednostki (10 g lub 12,5 ml) alkoholu na godzinę, więc ci, którzy spożywają więcej, szybko zaczną odczuwać krótkotrwałe skutki, stając się nietrzeźwymi lub pijanymi. 

Ciało zaczyna odczuwać efekty już po pierwszym łyku alkoholu, nawet jeśli nie są one od razu widoczne. Alkohol jest wchłaniany do krwioobiegu i trafia do różnych narządów, zaczynając od mózgu. Jeśli osoba spożywa więcej, niż organizm może skutecznie przetworzyć, szybko stanie się to zauważalne. Już po jednej lub dwóch jednostkach tętno zaczyna przyspieszać, a naczynia krwionośne rozszerzają się. Efektem tego jest to, że poczujemy się szczęśliwsi i bardziej towarzyscy. 

Niemniej jednak, efekty stają się bardziej widoczne po czterech do sześciu jednostkach, kiedy wpływa to na mózg i układ nerwowy. Alkohol może zakłócać szlaki komunikacyjne w mózgu, co może prowadzić do zmiany nastroju danej osoby. Wpłynie to na jego zachowanie i zdolność logicznego myślenia. Może to spowodować obniżenie zahamowań, a dotknięta chorobą osoba stanie się bardziej lekkomyślna. Słaba koordynacja i zawroty głowy mogą również wystąpić, gdy alkohol zaczyna oddziaływać na układ nerwowy. 

Po ośmiu do dziewięciu jednostkach osoba wydaje się być dość odurzona i może mieć trudności z koncentracją. W tym momencie często cierpi się również na niewyraźną mowę i wolniejszy czas reakcji. Jest mało prawdopodobne, aby organizm był w stanie przetworzyć cały ten alkohol w ciągu nocy, a osoba zwykle budzi się, nadal odczuwając skutki, czyli z kacem.

Spożycie dziesięciu do dwunastu jednostek alkoholu podczas jednej sesji poważnie upośledza zdolność danej osoby do prawidłowego funkcjonowania. Będzie miała problemy z koordynacją i grozi jej wypadek. Ponieważ organizm postrzega ten poziom alkoholu jako toksyczny, będzie próbował go wyeliminować tak szybko, jak to możliwe, co może prowadzić do odwodnienia. Osoby, które spożyły taką ilość alkoholu, często doświadczają silnego bólu głowy, nudności, wymiotów, niestrawności i biegunki. 

Spożywanie więcej niż dwunastu jednostek alkoholu jest niebezpieczne z wielu powodów. Zwiększy to ryzyko zatrucia alkoholem, które może być śmiertelne. Tak duża ilość alkoholu w organizmie może wpływać na tętno, oddychanie i odruch wymiotny. Może to potencjalnie spowodować, że osoba straci przytomność i zakrztusi się wymiocinami. 

Ale jak uzależnienie od alkoholu wpływa na organizm? 

Powyżej przedstawiono bezpośrednie skutki, jakie alkohol może mieć na organizm, gdy jest spożywany przez krótki czas. Jednak ci, którzy są sklasyfikowani jako uzależnieni od alkoholu, będą narażać swój organizm na dalsze ryzyko, ponieważ istnieje również wiele długoterminowych skutków nadużywania alkoholu. W rzeczywistości alkohol jest uważany za jedną z trzech głównych przyczyn złego stanu zdrowia i przedwczesnej śmierci. Wpływa na wszystkie części ciała i może prowadzić do stanów zagrażających życiu. Poniżej wymieniliśmy niektóre narządy dotknięte uzależnieniem od alkoholu:

Mózg 

Nawet niewielka ilość alkoholu ma wpływ na mózg, ale osoby uzależnione od alkoholu mogą często zauważać okresy, w których nic nie pamiętają. Te zaciemnienia nazywane są tymczasową amnezją, a ciągłe nadużywanie alkoholu może powodować zespół Wernickego-Korsakowa, który jest zaburzeniem upośledzającym pamięć, mowę i wzrok. Nadużywanie alkoholu może również powodować różne problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak przewlekła depresja, zaburzenia lękowe i demencja.

Wątroba 

Ponieważ wątroba jest odpowiedzialna za filtrowanie alkoholu z organizmu, łatwo sobie wyobrazić, jak może na nią wpływać ciągłe nadużywanie alkoholu. Może to powodować gromadzenie się tłuszczu w tym narządzie, co prowadzi do stłuszczenia wątroby, co z kolei powoduje zapalenie wątroby. Ciągłe nadużywanie alkoholu może następnie prowadzić do różnych innych stanów, takich jak alkoholowe zapalenie wątroby, marskość wątroby, rak wątroby i niewydolność wątroby.

Serce 

Choroby serca są powszechne wśród alkoholików. Z powodu nadmiernego spożycia alkoholu występują różne choroby serca, w tym kardiomiopatia, nieregularne bicie serca, wysokie ciśnienie krwi, udar i niewydolność serca.

Żołądek 

Uzależnienie od alkoholu wpływa również na żołądek. Zwiększona produkcja kwasu żołądkowego występuje po spożyciu podwyższonego poziomu alkoholu, co może powodować podrażnienie i zapalenie błony śluzowej żołądka. Może to prowadzić do owrzodzeń, krwawień, a nawet rozdarć podszewki.

Trzustka 

Zapalenie trzustki, które może prowadzić do raka trzustki. Trzustka jest odpowiedzialna za produkcję insuliny, ale nadmiar alkoholu może upośledzać zdolność tego narządu do wytwarzania wystarczającej ilości insuliny, co z kolei może prowadzić do cukrzycy.

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, co uzależnienie od alkoholu robi z twoim organizmem, możesz być bardzo zaskoczony powyższymi informacjami. Istnieje jednak wiele innych sposobów, w jakie alkohol może wpływać na organizm. 

Może również mieć wpływ na zdrowie seksualne i układ rozrodczy, utrudniając poczęcie. Jest to również związane z setkami innych problemów zdrowotnych, w tym z siedmioma formami raka. 

Uzależnienie od alkoholu może prowadzić do osłabienia układu odpornościowego, co może otworzyć możliwość wielu chorób. Alkoholicy często cierpią na infekcje płuc, takie jak zapalenie płuc i gruźlica. Alkoholicy często pozyskują większość kalorii z alkoholu; z tego można wywnioskować, że większość nie stosuje zdrowej, zbilansowanej diety. Może to prowadzić do niedożywienia. 

Czy przezwyciężenie uzależnienia od alkoholu jest możliwe? 

Dobrą wiadomością jest to, że jest to choroba uleczalna. Osoby dotknięte chorobą nigdy nie tracą nadziei, a wiele szkód wyrządzonych przez tę substancję można odwrócić dzięki trwającej abstynencji. Ważne jest, aby osoby dotknięte chorobą zwróciły się o pomoc tak szybko, jak to możliwe, ponieważ im wcześniej zwrócą się o pomoc, tym większe są ich szanse na pełne wyzdrowienie. Można rozważyć wszywkę alkoholową, jeśli wiesz, że jesteś w stanie wytrwać w abstynencji. Wszywka ma bowiem za zadanie wywoływanie nieprzyjemnych objawów po reakcji z alkoholem.

SKUTECZNA METODA

KROPLÓWKI Z DOJAZDEM
DO TWOJEGO DOMU

w cenie 450zł

Profesjonalizm

Indywidualne podejście (szczegółowy wywiad medyczny).

Bezpieczeństwo

Gwarancję bezpieczeństwa dzięki opiece specjalistów.

Komfort

Zabieg przeprowadzamy w Twoim domu.

Skontaktuj się z nami