17 lutego 2023

Jak alkohol wpływa na przyrost masy ciała

Nie jest tajemnicą, że alkohol i przyrost masy ciała idą w parze. Dla wielu osób alkohol wiąże się z urlopem i jest to czas na relaks i odrobinę więcej przyjemności. Zwykle oznacza to wypicie kilku dodatkowych drinków. Kolorowy drink przy basenie może brzmieć orzeźwiająco, ale ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z potencjalnego wpływu alkoholu na talię. Ważne jest również, aby zdać sobie sprawę, że przyrost masy ciała nie jest jedynym skutkiem ubocznym intensywnego picia. Uważaj na oznaki poważnego problemu z piciem.

Czynniki wpływające na przyrost masy ciała

Po pierwsze, ważne jest, aby pamiętać, że każdy jest inny i chociaż picie alkoholu może nie mieć zauważalnego wpływu na jedną osobę, może prowadzić do zauważalnego przybrania na wadze u innej. Oto kilka czynników, które mogą wpływać na to, jak organizm toleruje alkohol:

  • Wiek;
  • Płeć;
  • Ilość ćwiczeń;
  • Istniejące warunki zdrowotne, takie jak cukrzyca;
  • Ilość wypitego alkoholu;
  • Częstość picia;
  • Dieta;
  • Genetyka.

Widzisz więc, niektóre czynniki, które decydują o tym, jak bardzo jesteśmy podatni na tycie w wyniku picia alkoholu, są pod naszą kontrolą, a niektóre nie. Należy tutaj pamiętać, że alkohol nie tylko zwiększa ryzyko przybierania na wadze, ale może prowadzić do innych problemów zdrowotnych, takich jak choroby tętnic, podwyższone ciśnienie krwi i wysoki poziom stresu. Więc oprócz obaw związanych z przybieraniem na wadze z powodu alkoholu, powinieneś spróbować ograniczyć spożycie, aby poprawić ogólny stan zdrowia.

Alkohol powstrzymuje organizm przed spalaniem tłuszczu

Kiedy pijesz alkohol, twoje ciało koncentruje się na jego rozkładaniu, a nie spalaniu tłuszczu. Ponieważ twoje ciało zmienia sposób, w jaki magazynuje energię z jedzenia i napojów, może to utrudnić utratę wagi.

Ponadto picie zbyt dużej ilości alkoholu może spowodować uszkodzenie wątroby, co wpłynie na jej zdolność do metabolizowania i magazynowania tłuszczów i węglowodanów. Stłuszczenie wątroby może wystąpić, gdy tłuszcz nagromadzi się w wątrobie i może powodować problemy zdrowotne, takie jak zapalenie wątroby, które może ostatecznie doprowadzić do niewydolności wątroby.

Alkohol i jego kalorie 

Alkohol jest niskotłuszczowy i niskowęglowodanowy, dlatego można pomyśleć, że wcale nie trzeba go ograniczać. Nic bardziej mylnego. Alkohol zawiera kalorie i wpływa na to, jak wyglądasz i jak się czujesz. Kaloryczność alkoholu zależy od jego rodzaju oraz dodatkowych składników użytych do przygotowania napoju lub koktajlu.

Wino białe w 150 ml zawiera około 84 kcal, wino czerwone 88 kcal. Piwo o zawartości alkoholu do 5,0 proc. to 145–150 kcal, a mocne piwo powyżej 8 proc. alkoholu to 198 kcal w 350 ml. 50 ml wódki to 110 kcal, whiskey 105 kcal, a ginu 105 kcal. 

Powiązania między alkoholem a przyrostem masy ciała

Jeśli próbujesz schudnąć lub zapobiec przybieraniu na wadze, ograniczenie alkoholu może być pomocną strategią. Picie może prowadzić do kilku zmian w organizmie, w tym niektórych kluczowych powiązań z przyrostem masy ciała.

Alkohol wzmaga łaknienie

Jeśli próbujesz schudnąć, wiesz, że uczucie głodu może utrudniać trzymanie się diety. Alkohol może wzmagać te pragnienia, powodując, że zjesz więcej, niż gdybyś był trzeźwy. Zmniejsza również twoje zahamowania, co może prowadzić do złych wyborów żywieniowych, których byś się nie podjął, gdy jesteś trzeźwy.

Alkohol wpływa na pamięć i osąd

Po kilku drinkach bardziej prawdopodobne jest, że zapomnisz o swoich celach i ulegniesz pokusie. Alkohol wpływa na zdolność zapamiętywania tego, co jadłeś i utrudnia przestrzeganie zdrowej diety. Upośledza to również twój osąd, więc jesteś bardziej skłonny do dokonywania złych wyborów żywieniowych, gdy jesteś pijany.

Alkohol spowalnia metabolizm

Twój organizm najpierw metabolizuje alkohol po wypiciu. Oznacza to, że kiedy pijesz, twoje ciało zużywa energię, którą może wykorzystać do przetworzenia żywności. Picie alkoholu prowadzi również do odwodnienia, co może dodatkowo spowolnić metabolizm.

Długoterminowy wpływ alkoholu na przyrost masy ciała

Jeśli regularnie pijesz, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia nadwagi lub otyłości. To dlatego, że kalorie z alkoholu sumują się z czasem i mogą prowadzić do przybierania na wadze. Alkohol prowadzi również do zwiększonego ryzyka zachorowania na niektóre rodzaje raka, takie jak rak piersi.

Jeśli próbujesz schudnąć, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z związku między alkoholem a przyrostem masy ciała. Ograniczenie picia może pomóc w osiągnięciu celów związanych z utratą wagi. Jeśli zmagasz się z uzależnieniem od alkoholu, leczenie może pomóc Ci wrócić na właściwe tory.

Najważniejsze wskazówki, jak pić mniej, aby uniknąć przybierania na wadze

Nie przekraczaj zalecanej granicy — czyli 2 porcji standardowych (tzn. 20 g czystego, 100% alkoholu) dziennie. Dwie porcje alkoholu to: 1 półlitrowe piwo, 1 kieliszek wina (12%) o pojemności 200 ml lub 60 ml wódki.

Unikaj picia alkoholu, jeśli nic nie jadłeś — jeśli pijesz na pusty żołądek, alkohol może przedostać się prosto do krwiobiegu, podczas gdy jedzenie pomoże spowolnić tempo wchłaniania alkoholu.

Pij wodę razem z napojami alkoholowymi, aby pozostać nawodnionym — zawsze zamawiaj szklankę wody z napojem alkoholowym.

Nie spiesz się i pij wolniej — spróbuj delektować się każdym łykiem i cieszyć się smakiem napoju. Pomocne może być również postrzeganie napoju jako uczty, dzięki czemu będzie trwał dłużej niż zwykle.

Postaraj się spędzać więcej czasu z przyjaciółmi, którzy nie piją dużo alkoholu — picie mniejszej ilości alkoholu może być trudniejsze, gdy jesteś otoczony przez pijących. Spróbuj zaplanować trochę więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi, którzy nie piją dużo alkoholu, lub spędzaj z nimi czas w miejscu bez alkoholu.

Unikaj upijania się — spożywanie dużej liczby jednostek w krótkim czasie jest znane jako upijanie się i może być szkodliwe dla zdrowia. 

Jeśli próbujesz schudnąć, oprócz ograniczenia alkoholu możesz spróbować innych rzeczy, takich jak częstsze ćwiczenia i wprowadzanie zmian w diecie. 

Rozpoznawanie problemu poprzez przybieranie na wadze po spożyciu alkoholu

Jednym z najbardziej znaczących niebezpieczeństw związanych z alkoholem jest to, jak łatwo może on prowadzić do przybierania na wadze. Dla niektórych osób może to być proces stopniowy. Ale dla innych przyrost masy ciała może nastąpić szybko i być trudny do opanowania. Jeśli zauważysz, że Twoja waga rośnie wraz ze spożyciem alkoholu, podjęcie działań jest niezbędne.

Przyrost masy ciała to tylko jedna z wielu potencjalnych konsekwencji picia zbyt dużej ilości alkoholu. Jeśli masz trudności z kontrolowaniem picia, ważne jest, aby uzyskać pomoc. Uzależnienie od alkoholu jest poważnym problemem, który może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Skorzystaj z detoksykacji, terapii a następnie wszywki alkoholowej. Wszywka ma za zadanie pomóc w utrzymaniu abstynencji poprzez wywoływanie niebezpiecznych skutków ubocznych po wypiciu alkoholu. 

Jeśli zmagasz się z uzależnieniem od alkoholu, leczenie może pomóc Ci wrócić na właściwe tory. 

SKUTECZNA METODA

KROPLÓWKI Z DOJAZDEM
DO TWOJEGO DOMU

w cenie 450zł

Profesjonalizm

Indywidualne podejście (szczegółowy wywiad medyczny).

Bezpieczeństwo

Gwarancję bezpieczeństwa dzięki opiece specjalistów.

Komfort

Zabieg przeprowadzamy w Twoim domu.

Skontaktuj się z nami