FAQ

1. Jak sprawdzić czy jestem alkoholikiem?

W identyfikacji problemów alkoholowych pomocne będzie udzielenie szczerej odpowiedzi na poniższe pytania:

 • Czy kiedykolwiek czułeś, że powinieneś ograniczyć spożywanie alkoholu?
 • Czy ktoś zdenerwował cię poprzez krytykowanie Twojego picia?
 • Czy kiedykolwiek czułeś się źle lub obwiniałeś się z powodu picia alkoholu?
 • Czy kiedykolwiek zdarzały Ci się mieć potrzebę spożywania alkoholu w godzinach porannych, aby uspokoić nerwy lub pozbyć się kaca?

Jeżeli odpowiedź na minimum dwa pytania brzmi twierdząco, są duże szansę, że możesz mieć problem z alkoholem. W tym przypadku konieczna będzie wizyta u specjalisty z dziedziny terapii i leczenia uzależnień, aby określił on skalę problemu.

2. Jakie są objawy alkoholizmu?

O tym, że dana osoba jest uzależnieniu od alkoholu świadczy występowanie w ciągu ostatniego roku spożywania alkoholu, co najmniej trzech z sześciu niżej wymienionych objawów:

 • silna potrzeba sięgania po alkohol tzw. głód alkoholowy,
 • brak kontroli nad zachowaniem i umiaru w spożywaniu alkoholu,
 • występowanie objawów zespołu abstynencyjnego (drżenie mięśniowe, nudności, nadciśnienie tętnicze, biegunki, bezsenność, rozszerzenie źrenic, zaburzenia snu, lęki, nadmierna potliwość, omamy wzrokowe lub słuchowe, majaczenie, niepokój) pojawiające się w sytuacji, gdy picie alkoholu jest ograniczane lub przerywane albo używanie alkoholu (np. leków uspokajających i nasennych) celem złagodzenia wyżej wymienionych objawów, uwolnienia się od nich lub ich uniknięcia,
 • zwiększona tolerancja alkoholowa – spożywanie większych dawek w celu wywołania oczekiwanego efektu,
 • zaniedbywanie innych źródeł przyjemności lub zainteresowań z powodu nadużywania alkoholu oraz poświęcanie znacznej ilości czasu na zdobycie substancji alkoholowych lub ich spożywanie bądź uciekanie od skutków jego działania,
 • nagminne picie alkoholu pomimo świadomości jego szkodliwego wpływu na stan zdrowia.

3. Co to jest odtruwanie alkoholowe?

Odtruwanie alkoholowe to nic innego jak usunięcie z krwioobiegu resztek toksyn, które są produktami metabolizmu alkoholu etylowego. Metoda stosowana jest w celu uzupełnienia niedoborów składników odżywczych powstałych na skutek nadużywania alkoholu. Kroplówki dożylne bogate w witaminy, minerały i elektrolity gwarantują szybki powrót pacjenta do formy Atutem odtrucia jest to, że pomaga przerwać zespół abstynencyjny, występujący na skutego nagłego spadku stężenia alkoholu we krwi pacjenta.

4. Jak przebiega procedura odtrucia alkoholowego?

Odtruwanie alkoholowe poprzedzone jest wywiadem i zdiagnozowaniem ogólnego stanu pacjenta. Na indywidualny dobór stężenia oraz konkretnych składników podawanych w formie kroplówki ma wpływ stan wyjściowy pacjenta. Priorytetem jest nawodnienie organizmu, uzupełnienie witamin i soli mineralnych, a także przywrócenie homeostazy elektrolitowej. W niektórych przypadkach lekarz może zadecydować o włączeniu leków lub innych środków medycznych, które znacznie zmniejszą lub całkowicie wyeliminują takie objawy jak: ból głowy, nudności, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, drgawki mięśniowe, problemy ze snem.

5. Jak długo trwa odtrucie?

Konkretny czas uzależniony jest od wyjściowego stanu zdrowia i kondycji pacjenta. Zazwyczaj pacjent spędza pod kroplówką od 60 do 120 minut, przy czym okres ten może się wydłużyć, w zależności od sytuacji i potrzeb danej osoby.

6. Potrzebuję pomocy dla bliskiej mi osoby, czy mogę wezwać pomoc i prosić o odtrucie jeżeli stan Pacjenta nie pozwala na samodzielne wezwanie pomocy?

Tak – zdarzają się sytuacje, kiedy stan pacjenta nie pozwala na samodzielne skontaktowanie się z naszym gabinetem i wezwanie pomocy. Informacja telefoniczna od bliskiej pozwoli, na szybką reakcję naszego zespołu medycznego. W tej sytuacji lekarz udaje się pod wskazany adres pacjenta i podaje kroplówkę poza gabinetem medycznym, oczywiście z zachowaniem najwyższych standardów higieny i sterylności.

7. Co zawarte jest w cenie odtruwania alkoholowego?

Ostateczny koszt odtrucia uzależniony jest od podjętych czynności medycznych, składu kroplówki, a także czasu, w którym podejmowane są czynności mające na celu zabezpieczenie pacjenta. Cena zawiera w sobie szeroki pakiet pomocy specjalistów. Cały proces medyczny opiera się głównie na podaniu wlewu dożylnego – kroplówki, której zadaniem jest łagodzenie objawów zespołu odstawiennego. Jeśli istnieje taka konieczność, do kroplówki dodawane są środki farmakologiczne. Dodatkowo w kosztach uwzględnia się dojazd zespołu medycznego. Pacjent znajduje się pod stałą opieką medyczną. Działamy na terenie Warszawy, jak i w jego/jej aglomeracji. Podczas dojazdów pod wskazany adres, zachowujemy pełną dyskrecję i anonimowość.

8. Czy pod wpływem alkoholu mogę przyjść na odtruwanie alkoholowe?

Tak – jednym ze wskazań medycznych do wykonania odtruwania alkoholowego jest przechodzenie przez stan ciągu alkoholowego. Samodzielne przejście przez niego jest zarówno groźne dla zdrowia, niekomfortowe, jak i sprawia dużo bólu, dlatego w takiej sytuacji zachęcamy do kontaktu, niezależnie od stanu pacjenta. Jeżeli nie jest on w stanie skontaktować się z nami samodzielnie, może to uczynić jego bliska osoba. Mamy także możliwość dojechania pod wskazany adres.

9. Nie mogę dojść do siebie po kilkudniowej imprezie. Czy odtruwanie mi pomoże?

Jak najbardziej tak – wybór odtrucia alkoholowego stanowi idealną metodę przezwyciężania złego samopoczucia, jeżeli pacjent oczekuje szybkiego powrotu do formy.

10. Jakie są terminy przyjęcia na detoks?

W naszym gabinecie nie ma konieczności wcześniejszych zapisów. Jeżeli jest to możliwe, można od razu przejść przez proces odtruwania alkoholowego.

11. Komu dedykowane jest odtruwanie alkoholowe?

Zabieg dedykowany jest osobom, które:

 • doznały kaca na skutek jednorazowego, incydentalnego picia alkoholu,
 • doznały poważniejszego zatrucia alkoholowego i wykazują potrzebę specjalistycznej pomocy,
 • rozważają lub przygotowują się do podjęcia leczenia za pomocą wyszywki alkoholowej, która generuje konieczność stawienia się na zabieg całkowicie trzeźwym,
 • chcą przerwać ciąg alkoholowy,
 • znajdują się pod wpływem głodu alkoholowego i pragną go przezwyciężyć,
 • chcą obniżyć poziom uzależnienia fizycznego,
 • chcą uzupełnić niedobór witaminowo – mineralno – elektrolitowy w organizmie spowodowany nadmierną częstotliwością spożywania alkoholu.