5 stycznia 2023

Dziesięć oznak, że możesz mieć problem z nadużywaniem alkoholu

Ten, kto próbuje narkotyków lub alkoholu, nie zamierza rozwinąć zaburzeń związanych z nadużywaniem substancji. Ci, którzy się uzależniają, często nie rozpoznają oznaków uzależnienia w sobie, dopóki nie poniosą poważnych konsekwencji dla swojego zdrowia, życia domowego, związków, pracy i innych.

Z biegiem czasu długotrwałe używanie alkoholu zmienia okablowanie mózgu, ale nie dzieje się to w poszczególnym momencie. Chociaż nie ma uniwersalnego przełącznika, kiedy używanie zamienia się w uzależnienie, niektóre typowe objawy wskazują na problem.

Oto dziesięć oznak wskazujących, że możesz mieć zaburzenie związane z nadużywaniem alkoholu.

Ilość alkoholu wzrosła

Czy z biegiem czasu zwiększyła się Twoja tolerancja na alkohol? Zaczynałeś od małego kieliszka alkoholu wieczorem, ale teraz potrzebujesz całej butelki, aby poczuć te same efekty? Przy regularnym stosowaniu mózg z czasem przystosowuje się do obecności narkotyku lub alkoholu. W końcu musisz używać coraz większej ilości substancji, aby uzyskać to samo uczucie, jakie dawała ci na początku. 

Czujesz, że musisz często pić

Ponieważ Twój mózg rozwija tolerancję na pewne substancje przy długotrwałym stosowaniu, możesz również rozwinąć zależność. Uzależnienie rozwija się, gdy Twój mózg przystosowuje się do regularnego narażenia na alkohol do tego stopnia, że ​​czujesz objawy odstawienia, jeśli nie utrzymujesz odpowiedniej ilości alkoholu we krwi.

Jeśli czujesz, że musisz przyjmować alkohol tak często, jak potrzebujesz jedzenia lub picia, masz problem. Częste używanie substancji w ciągu dnia negatywnie wpływa na Twoje zwykłe czynności.

Co uważa się za „częste?

W zależności od substancji może to być jeden raz dziennie, a z czasem nawet parę razy dziennie. Kiedy rozwiniesz uzależnienie od alkoholu, nawet na najwcześniejszym etapie, zaczniesz planować swoje codzienne czynności wokół nich.

Bycie pod wpływem jest zawsze w Twoim umyśle

Alkohol staje się priorytetem, gdy potrzebujesz go, aby czuć się dobrze i powstrzymać objawy odstawienia. Mózg rozpoznaje wybraną substancję jako niezbędną do przeżycia, podobnie jak człowiek potrzebuje jedzenia i wody. Relacje, szkoła, praca i inne obowiązki stają się mniej ważne, ponieważ nie są już „niezbędne” do codziennego życia.

Czujesz się zmuszony do ukrywania spożywania alkoholu

Może wmawiasz sobie, że nie chcesz, aby przyjaciele i rodzina martwili się lub osądzali, więc pijesz w tajemnicy lub ukrywasz znaki. Możesz unikać lub okłamywać swoich bliskich, próbując to ukryć. Możesz czuć, że w ten sposób kontrolujesz sytuację, ale okłamujesz także siebie.

Nadużywanie alkoholu negatywnie wpłynęło na twoje finanse i pracę

Wiele alkoholi jest drogich i wymaga znacznej części Twoich finansów, aby wspierać nawyk. W miarę pogarszania się uzależnienia będziesz musiał spożywać coraz więcej alkoholu. W wielu przypadkach będziesz odczuwał potrzebę picia przez cały dzień, co może skutkować słabą wydajnością i zaniedbaniem obowiązków w domu lub pracy. Dalsze picie może ostatecznie doprowadzić do zwiększenia absencji, a nawet całkowitej utraty pracy, co stawia Cię w jeszcze gorszej sytuacji finansowej.

Twoje wysiłki zmierzające do ograniczenia lub zaprzestania używania kończą się niepowodzeniem

Bez względu na to, jak często starasz się trzymać harmonogramu lub dyktować ilość wypijanego alkoholu, zwykle spożywasz nadmierne ilości w ciągu dnia. Racjonalizujesz i uzasadniasz swoje działania, sprawiając, że granice, które wyznaczasz, stają się bez znaczenia. Brzmi znajomo? Większość ludzi zakłada, że będą mogli rzucić picie, kiedy zechcą, bez leczenia. Nie zdają sobie sprawy, że uzależnienie ma komponent biologiczny, który utrudnia zaprzestanie picia bez interwencji medycznych lub klinicznych. Nawet, jeśli możesz rzucić picie na krótki czas, stres, sygnały społeczne i środowiskowe mogą wywołać intensywne zachcianki, które zwiększają prawdopodobieństwo nawrotu, jeśli nie opracowałeś również zdrowych sposobów radzenia sobie z nimi.

Tracisz zdolność do samoregulacji

Długotrwałe spożywanie alkoholu powoduje zmiany w mózgu, które mogą mieć konsekwencje behawioralne, takie jak zaburzenia kontroli impulsów. Może się okazać, że ignorujesz ograniczenia, które sobie wyznaczyłeś lub angażujesz się w ryzykowne zachowania, których nigdy nie brałeś pod uwagę przed użyciem.

Doświadczasz objawów odstawienia, gdy przez długi czas nie spożywasz alkoholu.

Jeśli rozwinąłeś uzależnienie, jesteś narażony na ryzyko wystąpienia niewygodnych objawów fizycznych, emocjonalnych i psychicznych, gdy próbujesz zaprzestać lub zmniejszyć ilość, którą spożywasz. Objawy różnią się w zależności od osoby i substancji, ale mogą wahać się od łagodnych do zagrażających życiu.

Typowe objawy odstawienia obejmują:

  • Bóle głowy;
  • Drażliwość;
  • Halucynacje;
  • Bezsenność;
  • Uczucia niepokoju lub depresji.

Objawy te występują z powodu uzależnienia organizmu od alkoholu. Jednak, dzięki programowi leczenia uzależnień możesz nauczyć się przestać pić i odzyskać zdrowie. Z czasem objawy te mogą stać się możliwe do opanowania lub nawet całkowicie zniknąć.

Twoje życie wydaje się nie mieć większego znaczenia poza byciem pod wpływem alkoholu 

Możesz czuć, że Twoje życie nie ma celu lub nie masz motywacji do niczego poza spożywaniem alkoholu. Rzeczy, które kiedyś sprawiały Ci radość i hobby, które sprawiało ci przyjemność w wolnym czasie, przestały Cię interesować. Teraz czas i pieniądze, które poświęcasz na rzeczy, które Cię satysfakcjonują, koncentrują się wokół alkoholu. 

Masz problemy prawne lub zdrowotne 

Czy kiedykolwiek byłeś w konflikcie z prawem z powodu spożywania alkoholu? Prowadzenie pod wpływem i posiadanie nielegalnych substancji to typowe przykłady problemów prawnych spowodowanych przez alkohol. Inne kwestie prawne, takie jak kradzież, oszustwo lub napaść, często pojawiają się, gdy dana osoba desperacko szuka sposobu na kontynuowanie swojego nawyku.

Ryzykowne zachowanie spowodowane piciem może również przyczynić się do poważnych problemów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Długotrwałe lub nadmierne spożywanie alkoholu może powodować niekorzystne skutki dla organizmu i mózgu.

Nadużywanie substancji zwiększa ryzyko infekcji, chorób serca, wątroby i przewodu pokarmowego, udaru mózgu, depresji i lęku, a także innych poważnych problemów zdrowotnych.

Czy jestem uzależniony od narkotyków lub alkoholu?

Czy widzisz siebie w którejś z tych sytuacji? Nie jesteś sam. Zaburzenie związane z używaniem substancji to choroba wynikająca ze złożonych czynników behawioralnych, biologicznych, środowiskowych i psychologicznych. Podobnie, jak inne choroby przewlekłe, uzależnienie można skutecznie leczyć. 

Jednym ze skutecznych sposobów leczenia alkoholizmu jest wszywka alkoholowa, czyli lek Esperal (disulfiram). To substancja blokująca dehydrogenazę aldehydową, enzym biorący udział w metabolizmie (rozkładzie) alkoholu w wątrobie. W wyniku tej blokady w organizmie gromadzi się aldehyd octowy, który zwykle przekształca się w nieszkodliwą formę, która nie powoduje przykrych doznań. Działanie wszywki polega na wywołaniu awersji do alkoholu. 

Program odwykowy może pomóc Ci wyleczyć się z fizycznych i psychicznych skutków używania oraz nauczyć się zdrowych sposobów radzenia sobie z emocjami i wyzwalaczami. Możesz odzyskać zdrowie i prowadzić zdrowe, produktywne życie!

SKUTECZNA METODA

KROPLÓWKI Z DOJAZDEM
DO TWOJEGO DOMU

w cenie 450zł

Profesjonalizm

Indywidualne podejście (szczegółowy wywiad medyczny).

Bezpieczeństwo

Gwarancję bezpieczeństwa dzięki opiece specjalistów.

Komfort

Zabieg przeprowadzamy w Twoim domu.

Skontaktuj się z nami