rodzaje-alkoholikw-poszczegolne-typt-osob-zaleznionych

17 listopada 2022

Rodzaje alkoholików – poszczególne typy osób uzależnionych

Uzależnienie u każdego z nas objawia się w inny sposób. Jesteśmy odmiennymi jednostkami, które inaczej reagują na napotkane sytuacje. Z tego względu rozpoznanie alkoholizmu może sprawiać niemały kłopot. Nie każda osoba uzależniona wygląda w ten sam sposób. Czasami niektóre objawy mogą się uwidaczniać bardziej, a w innych przypadkach alkoholicy potrafią doskonale ukrywać swoją chorobę. Przeżywamy uzależnienia w indywidualny sposób, co pozwala na wyodrębnienie kilku najbardziej charakterystycznych typów alkoholików. 

Osoby uzależnione zazwyczaj wyglądają podobnie – ich choroba jest widoczna na twarzy, ciele oraz w zachowaniu. Alkoholizm rozwinął się i ewoluował. Niektóre osoby nauczyły się doskonale funkcjonować w społeczeństwie, mimo rozwijającej się choroby. 

5 typów alkoholizmu według E.M. Jellinka

Jednym z najbardziej znanych podziałów jest teoria Jellinka, która przedstawia 5 różnych typów osób uzależnionych. 

 • Alkoholizm alfa – odnosi się do sfery psychicznej. Uzależnienie wynika z chęci odprężenia, zrelaksowania oraz odstresowania. Osoby cierpiące na ten rodzaj choroby alkoholowej zazwyczaj borykają się z trudnościami radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Pojawia się utrata kontroli nad piciem, a chory sięga po używkę w różnych okolicznościach. Alkohol stanowi ucieczkę od codziennych problemów. 
 • Alkoholizm beta – wynikający w dużej mierze z czynników społecznych oraz obyczajowych. Wpływ środowiska odgrywa tutaj dużą rolę. Uzależniony pije, ponieważ takie są normy obowiązujące w grupie, w której się znajduje. Jego picie wiąże się z konsekwencjami fizycznymi. Somatyczne konsekwencje picia mogą obejmować choroby wątroby, trzustki oraz żołądka.
 • Alkoholizm gamma – najczęściej obserwowana postać choroby alkoholowej. Z uzależnienia psychicznego tworzy się fizyczne. Alkoholik pije tyle, aby jego tolerancja wzrosła, a później doświadcza całkowitej utraty kontroli nad spożytą używką. Każda przerwa w piciu objawia się uciążliwymi objawami odstawienia. Ostatnie etapy choroby są wyjątkowo śmiertelne oraz niejednokrotnie kończą się poważnym zatruciem alkoholowym. 
 • Alkoholizm delta – osoba uzależniona posiada umiejętność kontrolowania picia, jednak nie potrafi całkowicie zrezygnować z alkoholu. Ze względu na utrzymujący się stały poziom używki we krwi, każda próba redukcji jej ilości kończy się silnymi objawami odstawienia. Ten typ alkoholików spożywa ciągle niskoprocentowe trunki, co powoli niszczy jego zdrowie fizyczne. 
 • Alkoholizm epsilon – prezentuje postawę tzw. przerywanego picia – ciągi alkoholowe. Alkoholik może zachowywać długie okresy abstynencji, jednak w pewnym momencie zaczyna spożywać alkohol aż do momentu silnego upojenia. Okresy trzeźwości mogą trwać nawet latami.  

Każdy typ wymaga odpowiedniego podejścia. Leczenie można rozpocząć w każdym momencie, gdy dana osoba gotowa jest przyznać, że ma problem i potrzebuje pomocy. Każdy typ jest tak samo wyleczalny i może liczyć na normalne życie. Wszystko jest jednak zależne od osobistego podejścia oraz zaangażowania, które włożą w leczenie dane osoby. Typy różnią się od siebie, ale mają ze sobą wiele wspólnego. Wbrew pozorom, postępowanie w przypadku wykrycia poszczególnych typów leczenie jest podobne. Problem polega jedynie na diagnozie, ponieważ nie zawsze zdajemy sobie sprawę z czyjejś choroby. Jeżeli ktoś nie pije codziennie to większość osób może nie wiedzieć, że właśnie miało do czynienia z alkoholikiem typu epsilon. Duże znaczenie ma zatem edukacja w zakresie uzależnień od alkoholu, ponieważ choroba kryje wiele zagadek i nie jest zawsze tak oczywista, jak się wielu osobom wydaje. 

Zauważając u siebie którykolwiek objaw, powinno się zgłosić do specjalisty. Jeżeli dany opis pasuje do Twojej obecnej sytuacji to spróbuj skorzystać z pomocy psychiatry, który będzie mógł ocenić Twój stan zdrowia oraz wykluczyć bądź potwierdzić rozwijającą się chorobę alkoholową. 

Rodzaje choroby alkoholowej według T.F. Babora

Babor z kolei, wyróżnił tylko dwa rodzaje alkoholizmu.

 • Rodzaj A – przejawia się poprzez późne rozpoczęcie spożywania alkoholu. Uzależnienie przebiega w delikatny sposób, ponieważ nie powoduje tak drastycznych konsekwencji w postaci problemów w sferze społecznej oraz psychicznej. Nie istnieją żadne problemy wychowawcze oraz czynniki ryzyka w okresie dzieciństwa.
 • Rodzaj B – dzieciństwo odgrywa dużą rolę w procesie uzależniania się od alkoholu. Początek choroby jest wczesny. Alkoholizm obecny był od najmłodszych lat, dlatego jego nasilenie jest większe niż w przypadku typu A. Charakteryzuje się nawrotami choroby, zaburzeniami psychicznymi oraz stosowaniem innych substancji psychoaktywnych. 

Teoria J. Hausera do alkoholizmu

 1. Hauser oparł swoją teorię o czynniki kliniczne. Na tej podstawie wyodrębnił 3 rodzaje choroby alkoholowej. 
 • Typ 1 – uzależnienie uwidacznia się w późnych okresach życia. Historia rodziny nie ma nic wspólnego z uzależnieniami od alkoholu. Poziom zaawansowania choroby jest nie na wysokim poziomie, dzięki czemu nie występują zaburzenia psychiczne i somatyczne. 
 • Typ 2 – choroba uwidacznia się wcześnie. Uzależniony jest obarczony alkoholizmem ze strony rodziny. Choroba jest całkiem mocno nasilona, ale nie powoduje somatycznych objawów uzależnienia. Również nie występują zaburzenia psychiczne. 
 • Typ 3 – do uzależnienia dochodzi w okresie wczesnej młodości. Choroba nie wynika z dziedziczności. Stopień zaawansowania jest wysoki. Objawy psychiczne i fizyczne dają o siebie znać i są bardzo nasilone. 

Typy alkoholizmów – jak postrzegać uzależnienie od alkoholu?

Uzależnienie od alkoholu jest wielowymiarowe. Dzięki różnym podejściom oraz zwróceniu uwagi na typy alkoholików jesteśmy w stanie szerzej spojrzeć na dane zaburzenie. Nie zamykamy się na różne opcje i zdajemy sobie sprawę z ciągłego rozwoju chorób psychosomatycznych. Stereotypowe podejście do alkoholizmu jest błędne i może nie uwzględniać dużej grupy ludzi, która również choruje, ale nie widać tego w tak wyraźny sposób. Każda teoria pozwoliła na usprawnienie procesu diagnostycznego. 

Leczenie alkoholizmu weszło w lepszy wymiar. W dzisiejszych czasach znacznie łatwiej jest rozpoznać uzależnienie od alkoholu, ponieważ wiemy, ile postaci może mieć jedna choroba. Uzależnienia są szerokim tematem, który ciężko jest przyswoić. Najważniejsze, abyśmy nauczyli się reagować. Każda osoba, która przejawia nieprawidłowe zachowania powinna zostać poddana odpowiedniemu badaniu. Lekarze mają wiele sposobów na rozpoznawanie osób uzależnionych. Warto zaufać im umiejętnościom oraz swojej rodzinie, która jako pierwsza dostrzega wszystkie sygnały. 

Typy alkoholików pokazały nam odmienność, jaką wyróżniają się osoby uzależnione. Niby każda z nich choruje na to samo, a jednak za jej uzależnienie odpowiadają inne czynniki. Każda postać choroby jest uciążliwa. Z tego względu w każdej sytuacji warto zaangażować się w leczenie i wynieść z niego jak najwięcej. Żyjąc obok alkoholika również powinniśmy prezentować jakiś poziom wiedzy, ponieważ będzie nam łatwiej go zrozumieć. 

SKUTECZNA METODA

KROPLÓWKI Z DOJAZDEM
DO TWOJEGO DOMU

w cenie 450zł

Profesjonalizm

Indywidualne podejście (szczegółowy wywiad medyczny).

Bezpieczeństwo

Gwarancję bezpieczeństwa dzięki opiece specjalistów.

Komfort

Zabieg przeprowadzamy w Twoim domu.

Skontaktuj się z nami