14 marca 2023

Halucynacje po alkoholu – czyli psychoza alkoholowa 

Spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach sieje spustoszenie w organizmie. Alkohol to substancja psychoaktywna, w która wpływa na postrzeganie oraz zachowanie jednostki. Należy pamiętać, że ogranicza on prawidłowe funkcjonowanie organizmu, w tym psychiki jednostki. Nadmiernie spożywany alkohol prowadzi do rozwoju różnych chorób, w tym tych o podłożu psychicznym. Z relacji lekarzy wynika, że prawie połowa osób uzależnionych od alkoholu zmaga się z zaburzeniami psychotycznymi. Alkohol uszkadza wątrobę, nerki i trzustkę, ale negatywnie wpływa również na mózg jednostki. Czym jest psychoza alkoholowa? Jak ją leczyć? Aby poznać odpowiedź na te i inne pytania to zapraszam do lektury. 

Psychoza alkoholowa – na czym to polega?

Psychozą alkoholową określa się stan pacjenta, w którym występują określone zaburzenia psychotyczne. Podczas trwania psychozy alkoholowej, jednostka nie jest w stanie prawidłowo postrzegać rzeczywistości. Przyczyną wystąpienia psychozy alkoholowej jest nadmiar spożywanego alkoholu. Toksyczne dla organizmu substancje zawarte w alkoholu powodują destrukcyjne działanie w organizmie. To przez toksyny uszkodzone zostają narządy,  powstają zaburzenia gospodarki wodno – elektrolitowej oraz niedobory witamin i substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Rozwój psychozy alkoholowej to jedno z najpoważniejszych i niebezpiecznych konsekwencji rozwoju uzależnienia od alkoholu. 

Psychoza alkoholowa – jakie objawy jej towarzyszą?

Podczas doświadczania psychozy alkoholowej, jednostka doświadczać może objawów takich jak:

 • omamy słuchowe
 • omamy wzrokowe
 • urojenia
 • obniżenie nastroju
 • zaburzenia orientacji w czasie i przestrzeni
 • niepokój psychotyczny
 • zaburzenia pamięci
 • majaczenie alkoholowe
 • zaburzenia snu
 • napady padaczkowe
 • rozdrażnienie
 • napady agresji

Psychoza alkoholowa – jak długo trwa?

Podczas występowania u osoby uzależnionej od alkoholu psychozy alkoholowej, zaburzenia świadomości mogą utrzymywać się nawet do pół roku. Po zaobserwowaniu u siebie lub swoich bliskich objawów psychozy alkoholowej należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem psychiatrą. Bardzo często zdarza się, że niezbędne jest włączenie terapii farmakologicznej. Konsultacja psychiatryczna pozwala również na wykluczenie innych zaburzeń psychicznych. Należy mieć na uwadze,  że regularne  przyjmowanie leków może być konieczne przez okres kilku lat. 

Psychoza alkoholowa – jakie wyróżniamy rodzaje?

 1. Ostra psychoza alkoholowa
 2. Przewlekła psychoza alkoholowa
 3. Paranoja alkoholowa – Zespół Otella
 4. Psychoza Korsakowa

Ostra psychoza alkoholowa, czyli delirium tremens to psychoza alkoholowa, która występuje najczęściej. Występuje po nagłym i niespodziewanym zaprzestaniu intensywnego spożywania alkoholu. Jest to psychoza, która zagraża życiu jednostki. Czas jej trwania wynosi około kilku dniu. Po upływie tego czasu wszystkie objawy powinny ustąpić. 

Przewlekła psychoza alkoholowa, inaczej nazywana halucynozą. Podczas jej występowania, jednostka doświadcza halucynacji, omamów słuchowych i wzrokowych. Występować mogą również urojenia prześladowcze. Objawami przypomina schizofrenię. Bardzo ważne jest postawienie prawidłowej diagnozy. Objawy tej psychozy mogą wystąpić zarówno w okresie spożywania alkoholu jak i w okresie abstynencji. Najczęściej spotykane są tutaj omamy słuchowe. W rezultacie pacjent słyszy głosy, które strofują go, oceniają i krytykują każdy jego ruch. Głosy te mogą również namawiać jednostkę do wykonania danych czynności. Osoby doświadczające halucynacji mogą również być przekonane, że ktoś ich śledzi lub chce zrobić im krzywdę. 

Paranoja alkoholowa, czyli Zespół Otella, inaczej nazywany również alkoholowym obłędem zazdrości. Nazwa ta wywodzi się stąd, że podczas występowania paranoi alkoholowej osoba uzależniona staje się patologicznie zazdrosna. Zazdrość ta skierowana jest w stronę partnera lub partnerki. Jest ona  bezpodstawna, gdyż osoba ta doświadcza urojeń. Najczęściej występuje u mężczyzn. Pacjenci z paranoją, która utwierdza ich w przekonaniu, że są zdradzani mogą stawać się agresywni do swoich partnerek.  Mogą dręczyć, prześladować, śledzić każdy ruch partnerki i wmawiać jej, że na pewno ich zdradza. Zespół Otella może być tak silne, że nawet rozstanie z jednostką chorą może nie przynieść spokoju. Mężczyzna nadal może śledzić kobietę oraz wmawiać jej, że go zdradza. 

Psychoza Korsakowa sprawia, że jednostka, która jej doświadcza posiada luki w pamięci oraz nie jest zdolna, aby zapamiętać pewne informacje. Psychoza Korsakowa może przeistoczyć się w głębokie otępienie umysłowe. Pacjent, który doświadcza tej psychozy nie jest w stanie samodzielnie i prawidłowo funkcjonować. Psychoza ta powstaje na skutek zaburzenia pracy organizmu oraz niedoboru witamin z grupy B, które zostały wypłukane przez nadmierne spożywanie alkoholu. 

Psychoza alkoholowa – jak ją leczyć?

Niezależnie od tego, który rodzaj psychozy występuje u osoby uzależnionej od alkoholu, natychmiast trzeba rozpocząć jej leczenie. Głównym celem  jest całkowity zakaz spożywania alkoholu oraz jego natychmiastowe odstawienie.  Psychozy alkoholowe leczy się farmakologicznie. Lekarz przepisuje odpowiednie leki, które między innymi  działają uspokajająco. W leczeniu niezbędne jest również uzupełnienie niedoborów witamin i substancji odżywczych w organizmie, które są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Organizm pacjenta jest również intensywnie nawadniany. Ważna jest tutaj szybkość działania. Im wcześniej podjęte leczenie tym mniejsze wyniszczenie organizmu. Aby uniknąć trwałych zmian w mózgu jednostki, należy natychmiast zgłosić się do lekarza i rozpocząć niezbędną terapię. 

Zdarza się, że całkowite wyleczenie psychozy alkoholowej nie jest możliwe. Najczęściej dzieje się tak, gdy jednostka doświadcza Zespołu Otella lub Psychozy Korsakowa. 

Psychoza alkoholowa – jak pomóc osobie, która jej doświadcza?

W momencie zauważenia ostrej psychozy alkoholowej konieczne jest szybkie wezwanie pomocy. Należy pamiętać, że osoba, która posiada urojenia i omamy może stanowić olbrzymie zagrożenie dla siebie oraz osób, które znajdują się w pobliżu. 

Osoba ta wymaga podjęcia profesjonalnej terapii leczenia uzależnień. 

Aby ułatwić osobie uzależnionej zaprzestanie spożywania alkoholu, lekarz skierować może pacjenta na odtrucie organizmu. Przebycie detoksu umożliwi jednostce rozpoczęcie terapii leczenia uzależnień. Detoks pozwoli na oczyszczenie organizmu z toksyn i substancji szkodliwych. To również okres, w którym uzupełnione zostaną niedobory witamin, elektrolitów oraz substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.  Należy pamiętać, aby odtrucie odbywało się w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach pod okiem specjalistów. Proces ten trwa około dziesięciu dni. Jego dokładny czas oparty jest na wynikach badań pacjenta oraz stopnia zatrucia jego organizmu. Bardzo często przybycie odtrucia organizmu może zmotywować pacjenta do podjęcia leczenia choroby alkoholowej. Dzieje się tak, gdyż jednostka pierwszy raz od dawna może doświadczać świata w trzeźwości. 

SKUTECZNA METODA

KROPLÓWKI Z DOJAZDEM
DO TWOJEGO DOMU

w cenie 450zł

Profesjonalizm

Indywidualne podejście (szczegółowy wywiad medyczny).

Bezpieczeństwo

Gwarancję bezpieczeństwa dzięki opiece specjalistów.

Komfort

Zabieg przeprowadzamy w Twoim domu.

Skontaktuj się z nami