alkoholizm-samokontrola

21 września 2022

Alkoholizm – samokontrola

Każdy z nas wyposażony jest w samokontrolę. Podczas spożywania alkoholu dostarczamy organizmowi substancji psychoaktywnej, która wpływa na postrzeganą przez nas rzeczywistość. Spożywanie alkoholu zmienia ludzi oraz ich zachowania. Cała kontrolą, którą nad sobą posiadamy zostaje zaburzona przez działanie alkoholu. Używki są w naszym życiu od zawsze (zaliczamy do nich nawet kawę i herbatę). Skoro coś jest dozwolone, to znaczy, że możemy to robić. Tak myślimy w kwestii, na przykład alkoholu. Kluczowe jest jednak zachowanie umiaru podczas jego spożywania. Jeżeli nasze każde picie będzie musiało się skończyć poważnym stanem upojenia, to szybko popadniemy w alkoholizm. 

Samokontrola czyni z nas ludzi o silnej woli. Co gdy jej zabraknie? Jednym z objawów alkoholizmu jest nagła utrata kontroli nad spożywanym alkoholem. Staramy się ograniczać picie, a jednak coś ciągle popycha nas w stronę używki. W szybkim czasie rozwinie się w nas uzależnienie fizyczne oraz psychiczne. Strata kontroli polega na problemie z odmówieniem spożywania alkoholu oraz niemożności zaprzestania picia (z jednego kieliszka robi się cała butelka). Alkoholik nie potrafi się powstrzymać, a chęć picia jest z dnia na dzień coraz silniejsza. 

Alkoholizm – co mogę zrobić dla alkoholika?

Alkoholik potrzebuje naszego zainteresowania. Wsparcie członków rodziny jest bezcenne i znacznie wpływa na efektywność leczenia zaburzenia. Choroba sprawia, że więzi rodzinne ulegają zerwaniom lub zniszczeniom. Jeżeli szybko wdrożymy leczenie być może uchronimy rodzinę przed dysfunkcją. Aby pomóc alkoholikowi musimy go lepiej zrozumieć. Przed rodziną stoi ciężkie zadanie. Jednak wspólnie możemy pokonać uciążliwą chorobę. 

Alkoholik za wszelką cenę musi unikać wyzwalaczy, czyli czynników, które zachęcają go do picia. Wystarczy jedno najmniejsze skojarzenie, aby chory chciał spożyć alkohol. Dla bezpieczeństwa możemy schować wszystkie rzeczy, które kojarzą się z alkoholem. Zniknięcie z pola widzenia może nie rozwiązać problemu, ale z pewnością pomoże. Alkoholicy są wystawieni na obecność alkoholu prawie ciągle. W każdym miejscu na świecie znana jest tego typu używka. Dlatego życie codzienne może się okazać dużo trudniejsze, gdy będziemy na każdym kroku natykać się na alkohol. Jest to szczególnie ważne, kiedy alkoholik wraca z odwyku. Powrót do normalności wiąże się z wieloma trudnościami i ciężkim okresem przystosowania do codzienności. Jako rodzina możemy pomóc mu w wytrwaniu w nowych nawykach. 

Warto również popracować nad atmosferą panującą w domu. Alkoholik doświadcza wielu negatywnych emocji. Na wiele rozmów, które mają na celu pomoc mu, reaguje agresją. Musimy uzbroić się w cierpliwość oraz wyrozumiałość. Razem przejdziemy przez najcięższe momenty. 

Na co powinniśmy uważać, gdy żyjemy z alkoholikiem?

Mieszkając z alkoholikiem bądź przebywając w jego otoczeniu musimy uważać na wszelkie próby manipulacji. Jak już było wspomniane, uzależniony mierzy się z wieloma negatywnymi odczuciami. Choroba rozwija w nim bezradność, bezsilność, negatywną samoocenę i spadek pewności siebie. Wielokrotnie nie wie, co się z nim aktualnie dzieje, dlatego reaguje agresją na każdą próbę pomocy. Alkoholik ma problem z przyznaniem się do winy, dlatego każda rozmowa z nim kończy się kłótnią. 

Alkoholicy to perfekcyjni kłamcy oraz manipulatorzy. Patologiczne kłamstwo jest jedynym z objawów alkoholizmu. Uzależniony zapytany o ilość bądź długość spożywania alkoholu, zawsze powie nieprawdę. Przyznanie się do winy jest dla niego zbyt dużym krokiem, który musi nieść ze sobą działania. Kiedy nie jest gotowy do leczenia, będzie poszukiwał usprawiedliwienia dla picia, a także będzie racjonalizował każdy łyk używki. 

Osoby chore mierzą się z poczuciem winy i wyrzutami sumienia. Z tego względu bardzo często próbują się ich pozbyć poprzez zrzucanie winy na innych. Najczęściej obarczają odpowiedzialnością najbliższych. Łatwiej im oddać część negatywnych emocji niż mierzyć się z nimi samodzielnie. Rodzina musi uważać, ponieważ jego manipulacja może być bardzo silna. Bardzo często kończy się to większymi problemami, które dotykają również wszystkich innych członków rodziny. 

Pierwsza najważniejsza zasada życia z alkoholikiem brzmi – nigdy nie wierz uzależnionemu. W chwilach trzeźwienia chory może deklarować się zerwania z nałogiem. Jego obietnice są jednak nic nie warte. Nie możemy żyć nadzieją, że jego próby okażą się skuteczne. Samodzielne porzucanie nałogu jest mało prawdopodobne i krótkotrwałe. 

Alkoholizm – współuzależnienie

Rodzina alkoholika powinna chronić się przed współuzależnieniem. Większość osób sądzi, że współuzależnienie jest dzieleniem się nałogiem, co oznacza, że inny człowiek rodziny także zaczyna spożywać alkohol. W rzeczywistości współuzależnienie oznacza coś zupełnie innego. 

Współuzależnienie pojawia się wtedy, gdy członek rodziny uzależnia się od patologicznego zachowania alkoholika. Jest to problem, który wymaga pomocy specjalisty.  Kiedy współmałżonek poczuwa się odpowiedzialny za chorobę partnera i żyje w przekonaniu, że tylko on jest w stanie rozwiązać problemy alkoholika, pojawia się poważny problem. Partnerzy bardzo często ukrywają przed całym światem, że u nich w domu panuje problem z alkoholem. Chcąc zatuszować skutki choroby sprawiają, że alkoholicy nie muszą mierzyć się z konsekwencjami picia. Rodzina sprząta oraz naprawia skutki, z którymi alkoholik nie ma szansy samodzielnie się zmierzyć. Taki stan jedynie pogłębia chorobę. Ponadto sami zaczynają wierzyć, że w domu nie ma żadnego problemu i da się tak unikać stawienia czoła danej sytuacji. 

Aby uniknąć współuzależnienia powinniśmy chronić się przed tuszowaniem choroby oraz przede wszystkim zrozumieć, że nie jesteśmy za to odpowiedzialni. Członkowie rodziny obarczeni są wieloma skrajnymi emocjami, dlatego bardzo często cała rodzina wymaga odpowiedniego leczenia. 

Alkoholizm – problemy najmłodszych członków rodziny

Dzieci alkoholików mierzą się z poważnymi problemami. Aby prawidłowo się rozwijać dziecko potrzebuje odpowiednich warunków. Choroba alkoholowa zabiera możliwość normalnego dorastania. Dziecko obserwujące dany model rodziny prawdopodobnie w przyszłości będzie go powielać. Dzieci szybko się obwiniają. Poczucie, że alkoholizm ich rodzica jest wynikiem jakiegoś popełnionego przez nich błędu sprawia, że odczuwają skrajne emocje. 

Syndrom DDA jest wynikiem dorastania w rodzinie alkoholowej. Dzieci alkoholików w przyszłości zmagają się z problemami z funkcjonowaniem w życiu codziennym. Nie potrafią odnaleźć się w normalnym środowisku. Mają problemy z zwieraniem znajomości oraz trudności interpersonalne. Jeżeli odpowiednio nie pokierują swoim życiem i nie wdrożą działań profilaktycznych, są zagrożone alkoholizmem. Uzależnienie jest bowiem związane z genami oraz dziedzicznością skłonności do uzależnień. Ponadto przebywanie w środowisku alkoholika wiąże się z modelowaniem nieprawidłowych wzorców. 

Pamiętajmy, choroba dotyczy nie tylko alkoholików, ale również wszystkich w jego otoczeniu. 

SKUTECZNA METODA

KROPLÓWKI Z DOJAZDEM
DO TWOJEGO DOMU

w cenie 450zł

Profesjonalizm

Indywidualne podejście (szczegółowy wywiad medyczny).

Bezpieczeństwo

Gwarancję bezpieczeństwa dzięki opiece specjalistów.

Komfort

Zabieg przeprowadzamy w Twoim domu.

Skontaktuj się z nami