alkoholizm-kiedy-uzaleznienie-ma-wladze-nad-twoim-zyciem

1 czerwca 2022

Alkoholizm – kiedy uzależnienie ma władzę nad Twoim życiem.

Alkoholizm jest niekontrolowaną i niepohamowaną wewnętrzną potrzebą spożywania alkoholu. Nie jest możliwe pozbycie się tej choroby ze swojego życia, ze względu na jej nieuleczalny charakter. Wiele ludzi wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, że alkoholikiem zostaje się do końca życia. Zatem pojawia się pytanie – jak żyć z tego typu nieuleczalną chorobą? Odpowiedź jest prosta: na trzeźwo. Zachowanie abstynencji jest jedyną drogą zatrzymania rozwoju alkoholizmu.

Choroba postępuje wolno i zadomawia się w naszym życiu z każdym dniem coraz bardziej. Dajemy jej czas, abyśmy przyzwyczaili się do jej toksycznego wpływu na nasze życie. W pewnym momencie alkoholik dostrzega tylko uzależnienie i nie jest w stanie myśleć o innych czynnościach. Uzależnienie posiada swoje trzy charaktery: fizjologiczne, psychiczne i społeczne. Kiedy nasz organizm zaczyna domagać się używki poprzez alarmowanie w postaci skutków somatycznych, mamy do czynienia z fizjologicznym uzależnieniem. Fizyczne symptomy są z dnia na dzień coraz silniejsze. Osoba chora zmaga się z: problemami z układem pokarmowym (biegunki, wymioty i nudności), trudnościami ze snem, zaburzeniami pracy serca, wzmożoną potliwością, utratą apetytu oraz drżeniem mięśni. 

Zaburzenia psychiczne alkoholików.

Działanie alkoholu jest toksyczne i wywołuje dużą grupę poważnych schorzeń somatycznych. Większość osób słyszała o problemach z sercem, nerkami, płucami, żołądkiem oraz wątrobą u alkoholików. A jak wielu z Was słyszało o zaburzeniach psychicznych, które dotykają osoby nadużywające alkoholu? Z pewnością znacznie mniej słyszy się o wpływie alkoholu na psychikę człowieka, a przecież to jej leczenie jest najtrudniejsze i nie przebiega jedynie za pomocą farmakoterapii, ponieważ lekarstwa nie są na tyle silne, aby pozbyć się problemu. Nadużywanie alkoholu może prowadzić do rozwoju halucynozy alkoholowej objawiającej się słyszeniem nieistniejących głosów, które sprawiają poczucie zagrożenia bądź namawiają do wykonania różnych czynności. Choroby psychiczne są poważne, ponieważ często prowadzą do tragicznych konsekwencji. Gdy osoba uzależniona od alkoholu zacznie mierzyć się dodatkowo z zaburzeniem psychicznym, ryzyko popełnienia przez nią samobójstwa znacznie wzrasta. 

Aby uniknąć tragicznych sytuacji osoba, która postanawia zerwać z nałogiem powinna zrobić to pod opieką specjalistów. Odstawienie używki z dnia na dzień będzie wiązało się z wystąpieniem syndromu odstawiennego. Nasz organizm zawsze stara się zaadaptować do warunków, jakie mu w danym momencie oferujemy. Kiedy alkoholik przyzwyczaja organizm do codziennej, dużej ilości alkoholu wiąże się z konsekwencjami pojawiającymi się po zerwaniu z nałogiem. Niektóre z tych objawów są bardzo poważne i ciężkie do zniesienia. W tym celu warto wybrać się na odtruwanie alkoholowe, na którym fachowcy zadbają o zredukowanie do minimum skutków ubocznych, które wystąpią. Bardzo niebezpieczne jest majaczenie alkoholowe, czyli stan zaburzeń psychicznych i somatycznych bezpośrednio zagrażających zdrowiu i życiu pacjenta. Tego typu sytuacje zdarzają się, gdy alkoholik spożywa śmiertelne dawki alkoholu, z którymi organizm przestaje sobie radzić. Charakterystyczne są także halucynacje oraz urojenia. W takim stanie pacjenci nie wiedzą co się dzieje i są przerażeni. Lęk kieruje ich działaniami prowadząc do różnych niebezpiecznych działań. Jeżeli takie osoby nie znajdują się pod opieką lekarza mogą podejmować próby samobójcze. Nasza psychika ma ogromną siłę i kontrolę, przez co jest także wyjątkowo niebezpieczna, gdy w jej obrębie dochodzi do różnorodnych zaburzeń. 

Alkoholizm – mechanizmy uzależnień, które trzymają nas przy nałogach.

Mechanizm nałogowego regulowania uczuć odpowiada właśnie za głód alkoholowy, który odczuwają alkoholicy. Gdy osoba uzależniona nie potrafi sobie z czymś poradzić pojawia się ten mechanizm, który budzi silne pragnienie zażycia alkoholu. Po spożyciu następuje chwilowa ulga, jednak problem nadal pozostaje nierozwiązany wiec następuje tzw. „błędne koło” i sytuacja bezustannie się powtarza. 

Kolejny mechanizm iluzji i zaprzeczenia odpowiada za ignorowanie faktu o szkodliwości alkoholu. Alkoholik nie dopuszcza do siebie myśli, że alkohol powoduje negatywne konsekwencje w jego życiu. Nie zauważa również, że alkohol potęguje wszystkie nieprzyjemne sytuacje. Dany mechanizm zaburza funkcje poznawcze kreując nierealne wizje związane ze spożywaniem alkoholu. 

Ostatni mechanizm – rozdwojonego i rozproszonego „ja” jest winny utracie kontroli nad własnym życiem. Spożywanie alkoholu przez osobę uzależniona powoduje wzrost jej poczucia wartości, gdy wytrzeźwieje traci tego typu złudzenia. Doświadczane w tym momencie negatywne emocje powodują, że ucieka się do jedynego znanego sposobu na cierpienie, czyli alkoholu. Balans między dwoma stanami powoduje rozchwianie i utratę standardów moralnych. Osoba uzależniona dochodzi do wniosku, że jedyną wartościową rzeczą w jej życiu jest alkohol. To natomiast prowadzi do absolutnego przejęcia kontroli alkoholu nad życiem alkoholika. 

Odwyk metodą na alkoholizm.

Leczenie odwykowe jest profesjonalną pomocą, którą uzyskują osoby uzależnione od alkoholu. Przebywanie w ośrodku zamkniętym będzie doskonałą opcją dla osób, które wielokrotnie próbowały wyjść z nałogu, jednak nieskutecznie. Być może stała kontrola lekarzy będzie dla nich jedynym ratunkiem, aby uciec od objawów alkoholizmu. Na początek warto przyznać się samu przed sobą, że ma się problem. Gdy przejdziemy przez tą część można dobrowolnie zgłosić się na oddział terapii i przejść przez proces leczenia pod kontrolą. Leczenie odwykowe może dotyczyć także rodzin alkoholików. Często oni również potrzebują pomocy, ponieważ problem jednego członka rodziny dotyczy tak samo całego systemu rodziny. Leczenie odwykowe może być przeprowadzane na każdym stadium choroby. Jego metody oraz sposoby leczenia pomagają każdemu uzależnionemu. Warto jest podejmować próby, ponieważ nawet jeśli poprzednio nie udawało się wyjść z nałogu, tym razem może być inaczej. Jeśli nie spróbujesz, to się nie dowiesz. 

Długotrwały proces leczenia niesie za sobą także efekty, na które warto czekać. Wbrew pozorom odwyk jest miejscem przyjaznym pełnym zaufania, wsparcia oraz ludzi, którym zależy na Twoim zdrowiu. Warto zaufać specjalistom, którzy wkładają całe serce oraz swoją cenną wiedzę w leczenie alkoholików. 

Po zakończeniu odwyku alkoholik może skorzystać z rozwiązań, które nadal będą podtrzymywały jego abstynencję. Coraz więcej słyszy się o wszywkach alkoholowych, które pomagają zachować trzeźwość w warunkach domowych. Popularne są także spotkania grup AA – anonimowych alkoholików. Wspólne dążenie do celu może okazać się dużym wsparciem dla trzeźwych alkoholików. Zawsze masz szansę, aby skorzystać z różnych spotkań, klubów oraz terapii, wspierających walkę z uzależnieniem. Nie jesteś z tym problemem sam. Wiele ludzi zmaga się z tymi samymi trudnościami, dlatego być może warto poznać ich historię oraz wspólnie motywować się do działania. 

 

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

ODTRUWANIE ALKOHOLOWE
W DOMU

Profesjonalizm

Indywidualne podejście (szczegółowy wywiad medyczny).

Bezpieczeństwo

Gwarancję bezpieczeństwa dzięki opiece specjalistów.

Komfort

Zabieg przeprowadzony w domu.

Skontaktuj się z nami