Telefon
732 082 94124 lutego 2025
Powszechnie wiadomo, że alkohol spożywany regularnie może doprowadzić do wielu skutków ubocznych i niepożądanych objawów zdrowotnych, a w końcu do samego uzależnienia. Tkanka najbardziej narażona na niszczycielskie działanie alkoholu to tkanka nerwowa. Nadużywanie tej substancji ma negatywny wpływ na funkcjonowanie mózgu oraz na działanie nerwów obwodowych. W poniższym artykule przywołujemy więc schorzenie, jakim jest polineuropatia alkoholowa i tłumaczymy jak się objawia.
Polineuropatia alkoholowa, inaczej neuropatia alkoholowa, to schorzenie, które dotyczy poważnego uszkodzenia układu nerwowego o charakterze obwodowym. Związane jest nierozerwalnie z uzależnieniem od alkoholu, co stanowi o postrzeganiu jej jako wynik tej choroby. Mówi się, że na polineuropatię alkoholową cierpli co trzecia osoba uzależniona od alkoholu.
Uszkodzenie wywołane alkoholem dotyczy nerwów obwodowych, splotów nerwowych i korzeni nerwów. W wyniku zamian patologicznych odczuwanie dolegliwości pacjent odczuwa zazwyczaj po obydwu stronach ciała (symetrycznie). Zaburzenie to dotyczy głównie procesu przewodzenia bodźców, czyli przesyłania informacji czuciowych, bodźców ruchowych i autonomicznych.
Główną przyczyną neuropatii alkoholowej jest oczywiście nadmierne spożywanie alkoholu. Bezpośrednie uszkodzenia w obszarze układu nerwowego są spowodowane przede wszystkim rozpadem osłonek mielinowych w nerwach obwodowych, niedoborem substancji odżywczych i witamin, szczególnie tych z grupy B, oraz duże stężenie toksyn. Ponadto, współistniejące choroby takie jak cukrzyca, borelioza i miażdżyca, mogą przyczynić się do wystąpienia polineuropatii alkoholowej.
Przede wszystkim neuropatia alkoholowa charakteryzuje się zaburzeniami w obrębie czucia głębokiego i zmysłu dotyku. Do najczęściej wspominanych przez pacjentów objawów polineuropatii zaliczane są: parestezje (mrowienia, drętwienia czy pieczenia), zaburzenia dotyku, bóle kończyn, zaniki mięśniowe, nadwrażliwość na bodźce, ogólne osłabienie, zaburzenia fizjologiczne, zaburzenia ruchowe, zaburzenia chodu, nietolerancja ciepła oraz zaburzenia autonomiczne.
Przebieg neuropatii alkoholowej jest dość skomplikowany, o czym może świadczyć różnorodność możliwych dolegliwości. Układ nerwowy atakowany jest losowo, stąd wiele możliwości, które mogą wystąpić u osoby cierpiącej na to schorzenie. Rozwój neuropatii alkoholowej jest spowodowany również bezpośrednią neurotoksycznością alkoholu i jego metabolitów.
Przede wszystkim, warto zaznaczyć, że polineuropatia alkoholowa nie powinna być bagatelizowana i wymaga szybkiego zgłoszenia się do lekarza specjalisty. Zazwyczaj schorzenie to leczone jest za pomocą suplementacji dożylnej witamin i substancji odżywczych wypłukanych przez szkodliwe działanie alkoholu. W składzie kroplówek witaminowych przede wszystkim znajduje się witamina B1.
Podczas samego leczenia neuropatii alkoholowej konieczne jest stosowanie diety bogatej w składniki odżywcze i regularne nawadnianie organizmu. W razie wystąpienia dolegliwości bólowych zaleca się stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Częstem elementem leczenia jest także fizjoterapia, która w szczególności przeznaczona jest dla osób, które doświadczają osłabienia siły mięśniowej oraz niedowładu lub zaniku mięśni.
Skutecznym warunkiem udanego leczenia polineuropatii alkoholowej jest więc zachowanie stuprocentowej wstrzemięźliwości od alkoholu w każdej postaci. Niemożliwym jest łączenie spożywania tej substancji podczas zażywania leków. Może być koniecznie przejście detoksu alkoholowego, a przede wszystkim istotne jest uczestnictwo w terapii odwykowej. Dzięki uczestnictwu w specjalnej psychoterapii możliwe jest uporanie się z problemem choroby alkoholowej, poznanie źródła jej obecności i wypracowanie nowej perspektywy patrzenia na świat w pełni świadomości. Często na początku procesu leczenia może okazać się koniecznym skorzystanie z różnych źródeł wsparcia podczas objawów odstawienia alkoholu. Najczęściej wybierane są tabletki łagodzące skutki abstynencji oraz bezinwazyjna wszywka alkoholowa.
W trakcie leczenia neuropatii alkoholowej często stosuje się takie leki jak: preparaty przeciwdrgawkowe, przeciwdepresyjne, znieczulające, wspomagające pracę struktur nerwowych oraz osłonowe na żołądek.
Nieleczona neuropatia alkoholowa może stanowić poważne zagrożenie dla życia osoby uzależnionej. Rokowania i czas potrzebny na wyleczenie takiego pacjenta zależy od stopnia zaawansowania zmian wywołanych przez alkohol. Tak więc, w przypadku polineuropatii alkoholowej, jest ona uleczalna tylko i wyłącznie, jeśli zostanie możliwie szybko zdiagnozowana i włączone zostanie wczesne leczenie. Wtedy też istnieje nadzieja na całkowite wyleczenie jej u osoby uzależnionej.
Jeśli podejrzewasz neuropatię alkoholową u osoby bliskiej, warto porozmawiać z nią o konieczności jak najszybszego kontaktu z lekarzem specjalistą. Polineuropatia alkoholowa jest uleczalna na wczesnym etapie wykrycia, co sprawia, że czas i odpowiednia reakcja są kluczowe w możliwości powrotu do normalnego funkcjonowania bez alkoholu.
Przede wszystkim pierwszym krokiem do wyleczenia neuropatii alkoholowej jest całkowita rezygnacja z alkoholu. Jest to substancja w stu procentach odpowiadająca za wywołanie tego schorzenia i konieczne jest zrezygnowanie z niej całkowicie. Uzależnienie od alkoholu jest chorobą, która dotyka coraz więcej ludzi, w coraz młodszym wieku. W przypadku nagłego odstawienia alkoholu, należy skonsultować taki zamiar z lekarzem. Często, aby złagodzić odczuwany zespół abstynencyjny korzysta się z detoksu alkoholowego i kroplówek witaminowych.
Podstawą leczenia samego uzależnienia jest jednak regularna psychoterapia odwykowa. Jest ona konieczna w procesie zdrowego i skutecznego wychodzenia z nałogu. Na początku regularnie uzupełniania jest możliwymi formami wsparcia w postaci leków łagodzących skutki odstawienia alkoholu lub mniej inwazyjną opcją, czyli zaszyciem alkoholowym.
Jeśli chcesz zapobiec pojawieniu się u Ciebie polineuropatii alkoholowej jak najszybciej zdecyduj się na rezygnację z regularnego picia alkoholu. Leczenie uzależnienia od alkoholu powinno odbywać się zawsze pod nadzorem wykwalifikowanych specjalistów, ponieważ w większości przypadków samodzielne próby walki z nałogiem kończą się niepowodzeniem, a czasem stanowią nawet źródło zagrożenia dla zdrowia i życia osoby uzależnionej. Jeśli zaobserwowałeś już objawy polineuropatii alkoholowej u siebie, zgłoś się niezwłocznie do lekarza. Wspólnie ustalicie plan działania, który będzie indywidualnie dopasowany do Twoich potrzeb i Twojego stanu zdrowia. Nie czekaj dłużej, postaw na siebie i swoje zdrowie już dziś, aby niedługo móc się cieszyć świadomym funkcjonowaniem.