Telefon
732 082 94130 stycznia 2025
O odstawieniu alkoholu najczęściej mówi się w kontekście uzależnienia od alkoholu i leczenia tego ciężkiego nałogu. Zazwyczaj poprzestaje się jednak na sprowadzeniu tego do „zaprzestania picia” i udania się na odwyk, mimo że jest to jeden z pierwszych kroków do powodzenia całego procesu. W rzeczywistości niesie on za sobą znacznie więcej skutków niż trzeźwość, o których nie mówi się już tak często. Zespół odstawienny to szereg wielu objawów, które niestety często powodują u osób uzależnionych nawrót nałogu. Szczególnie ciężkie do zniesienia są w pierwszych dniach ich wystąpienia. Z naszego artykułu dowiesz się, czym jest zespół odstawienny, jak objawia się odstawienie alkoholu – zwłaszcza w pierwszych dniach, a także jak sobie z tym radzić.
Alkoholizm to choroba polegająca na kompulsywnym spożywaniu alkoholu bez możliwości odmówienia go sobie przez osobę pijącą. Jest to uzależnienie postępujące o różnym przebiegu, zależnym m.in. od fazy, w której się ono znajduje. Specjaliści wskazują cztery etapy choroby alkoholowej:
Faza wstępna uzależnienia od alkoholu bywa nie tak łatwo dostrzegalna, gdyż zmiany w sposobie picia zachodzą w stopniu zazwyczaj minimalnym. Z faktycznymi sygnałami świadczącymi o utracie kontroli u osoby pijącej można spotkać się prędzej w drugiej fazie, czyli tzw. ostrzegawczej. O ile faza wstępna może być jeszcze tą niegroźną, a wręcz samoistnie może zaniknąć, jeśli uporamy się z problemami życia codziennego i znajdziemy inne alternatywy radzenia sobie z emocjami, tak faza ostrzegawcza cechuje się znacznie zwiększoną szansą na rozwój choroby alkoholowej. Jeśli więc oznaki o postępującym problemie z alkoholem stają się już całkiem wyraźne, jest to prawdopodobnie moment na wdrożenie odwyku od napojów procentowych. W przeciwnym razie nałóg może się rozwinąć i przejść w fazę krytyczną lub nawet przewlekłą, a wówczas leczenie alkoholizmu staje się niezwykle trudnym procesem.
Zespół abstynencyjny (odstawienny) to zespół objawów psychicznych i fizycznych, do których dochodzi wskutek zaprzestania spożywania substancji odurzających, od których organizm zdążył się uzależnić. Objawy te to nie tylko nieprzyjemne dolegliwości, często niemal zmuszające osobę uzależnioną do ponownego przyjęcia danej substancji. W skrajnych przypadkach objawy te mogą nawet zagrozić życiu osoby uzależnionej.
Niezależnie od momentu, w którym alkoholik decyduje się przerwać ciąg alkoholowy, skutki odstawienia alkoholu w niektórych przypadkach mogą wystąpić już w ciągu 8 godzin od spożycia ostatniej porcji alkoholu, a w pełni rozwijają się w pierwszych 24-36 godzinach trzeźwienia. Chociaż specjaliści wskazują, że zespół odstawienny jest charakterystyczny dla chronicznej fazy choroby alkoholowej, w praktyce może on wystąpić we wcześniejszych etapach uzależnienia.
Pierwsze dni trzeźwienia to okres, w którym można zaobserwować pierwsze objawy zespołu odstawiennego. W tym czasie dochodzi do szeregu fizycznych i psychicznych dolegliwości, które spowodowane są przez spadek stężenia alkoholu we krwi. Takie działanie niestety często doprowadza do tego, że alkoholik decyduje się sięgnąć po kolejną porcję alkoholu, gdyż organizm sprawia wrażenie, jakby w ten sposób się go domagał. Warto w tym czasie obserwować alkoholika, żeby móc określić, czy po zaprzestaniu picia występuje u niego zespół abstynencyjny – wówczas należy zwiększyć czujność.
Odstawienie alkoholu – objawy:
Kolejne tygodnie odstawienia alkoholu to okres, w którym organizm podlega procesom detoksykacji. W tym okresie obniża się ryzyko wystąpienia niebezpiecznych dla zdrowia objawów zespołu odstawiennego, zaś organizm zaczyna wracać do stabilizacji potrzebnej do podjęcia leczenia uzależnienia.
Objawy zespołu odstawiennego dotyczące ogólnego samopoczucia dotyczą głównie I i II stadium symptomów charakterystycznych dla zespołu odstawiennego. III stadium objawia się znacznymi zaburzeniami świadomości i poważnymi zaburzeniami układu nerwowego. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do majaczenia alkoholowego. Ciężko wówczas przewidzieć zachowania osoby znajdującej się w stanie tzw. delirium tremens, gdyż osoba taka może doświadczać licznych halucynacji. To z kolei może wiązać się z sytuacjami potencjalnie niebezpiecznymi i dla alkoholika, i dla jego otoczenia.
Delirium, do którego najczęściej dochodzi w drugiej lub trzeciej dobie od przyjęcia ostatniej dawki alkoholu, może stać się przyczyną wielu powikłań, takich jak arytmia lub zawał mięśnia sercowego, które z kolei przekładają się na zwiększone prawdopodobieństwo śmierci wskutek wystąpienia objawów zespołu abstynencyjnego.
Warto zadbać, aby próby odwyku alkoholowego przebiegały na oddziale detoksykacyjnym, gdzie trzeźwiejąca osoba otrzyma specjalistyczną opiekę.
Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu to bardzo ważny temat, do którego należy podejść kompleksowo. Warto zadbać o to już w pierwszej dobie trzeźwienia, gdyż regeneracja organizmu po ciągu alkoholowym to długi proces, który może trwać nawet kilka miesięcy. Wiele zależy od stanu zdrowia osoby uzależnionej, warto więc zwrócić uwagę na wszelkie oznaki wycieńczenia organizmu spowodowane spożywaniem nadmiernych ilości alkoholu.
Wycieńczenie organizmu – pierwsze objawy:
Choć organizm potrzebuje czasu, aby wrócić do pełni zdrowia, warto go trochę wspomóc. Najważniejsze będzie oczywiście odpowiednie nawodnienie organizmu – w tym przypadku warto przyjmować nie tylko wodę mineralną, ale też napoje izotoniczne bogate w elektrolity. Warto będzie przypilnować zdrowej i pełnowartościowej diety, a także wdrożyć suplementację witaminami. Szczególnie ważna może być witamina B1, czyli tiamina. Jej niedobór bardzo często występuje właśnie u osób uzależnionych od alkoholu, a ta wpływa na pracę układu nerwowego i sercowo-naczyniowego, wspomaga też układ immunologiczny i ma właściwości antyoksydacyjne.
Zespół odstawienny charakteryzuje się szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości, które w skrajnych przypadkach mogą okazać się wręcz niebezpieczne dla zdrowia i zagrażające życiu, a występują najczęściej w ciągu pierwszych 3 dób od przyjęcia ostatniej dawki alkoholu. Warto zwrócić uwagę na rozwój symptomów i w razie potrzeby wezwać pomoc, gdyż doprowadzenie do stanu delirium może skutkować poważnymi konsekwencjami, a nawet śmiercią. Rozważmy przeprowadzenie odwyku na oddziale detoksykacyjnym i pamiętajmy o zadbaniu o nawodnienie i odpowiednie odżywienie wyniszczonego przez alkohol organizmu.